Atsiųskite savo laimikių nuotraukas

Kam reikia žinoti sugaunamų žuvų dydžius?

Žvejai žino, kad sveikoje ir gausioje žuvų populiacijoje yra daug didelių žuvų. Tai reiškia, kad sugaunamų žuvų dydžiai gali daug pasakyti apie žuvų populiacijų būklę vandens telkinyje. Jei ežere santykinis žuvų dydis mažas, tai gali rodyti, jog žuvų išgaudoma per daug. Ši informacija moksliniuose tyrimuose naudojama nuo senų laikų, bet moksliniai tyrimai vykdomi tik tam tikruose ežeruose ir tik kas keletą metų. Tuo tarpu žvejai prie ežerų lankosi kasdien. Iš vieno žvejo laimikio apibendrintų išvadų daryti negalima, tačiau informacija iš dešimties ar šimto žvejų jau gali būti naudojama pirminiam vertinimui. Gamtos tyrimų centro mokslininkai, bendradarbiaudami su užsienio kolegomis, vysto naujus metodus, leidžiančius panaudoti žvejų piliečių mokslo informaciją žuvų būklės įvertinimui. Lietuvos žvejai gali žymiai prisidėti prie tvarios žvejybos vystymo Lietuvoje ir pasaulyje.

Kam reikalingos žuvų nuotraukos?

Mūsų tikslas – parengti dirbtiniu intelektu paremtus algoritmus, kurie galės nustatyti žuvies rūšį ir dydį vien iš nuotraukos. Tokie algoritmai padėtų greitai ir lengvai surinkti informaciją apie Lietuvoje, Europoje ar net visame pasaulyje sugaunamas žuvis dabar, praeityje ir ateityje. Didelė dalis žvejų fotografuojasi su savo laimikiu, vėliau nuotraukomis dalinasi su savo šeima, draugais ir kitais žvejais. Kokio dydžio žuvys yra tose nuotraukose? Ką tai gali pasakyti apie žuvų populiacijų būklę? Būtent tai mes ir norėtume sužinoti. Dirbtinio intelekto algoritmų apmokymui reikia surinkti 250-1000 vienos rūšies skirtingo dydžio žuvų nuotraukų, kuriose žuvies dydis ir rūšis yra žinomi bei jas savo rankose laiko žvejai (tai yra, nuotraukose yra matomas žmogus). Patikrinus algoritmų tikslumą su šiomis nuotraukomis, algoritmus galima pradėti taikyti didelio masto duomenų rinkimui. Šie algoritmai ne tik padės surinkti naujus duomenis apie žuvų populiacijas, bet bus naudingi mobiliosioms programėlėms, kurios informuos žvejus, ar jų sugauta žuvis yra leidžiamo sugavimui dydžio, ar šias žuvis galima gaudyti ir panašiai.

Kaip jūs galite prisidėti?

Jei susidomėjote ir norėtumėte prisidėti prie šios programos, padėkite mums surinkti nuotraukas algoritmų apmokymui ir testavimui. Artimiausiu metu tą bus galima padaryti naudojantis mūsų vystoma programėle, bet šiuo metu tiesiog atsiųskite nuotraukas elektroniniu paštu lydekaipaliepus@gamtc.lt.

Kaip tai padaryti?
1. Jei nesiruošiate pagautos žuvies paleisti, kuo tiksliau išmatuokite jos ilgį nuo galvos pradžios iki uodegos galo.
2. Nusifotografuokite su žuvimi jūsų rankose. Su ta pačia žuvimi padarykite 5-10 nuotraukų, laikydami žuvį įvairiais kampais, orientacija, skirtingu fonu (prieš dangų, vandenį, medžius – tiesiog pasisukite skirtingu kampu). Kadangi algoritmai sieks nustatyti žuvies dydį lyginant su žmogaus rankomis, veidu ar panašiai, šiose nuotraukose turi matytis žuvis laikantys žmonės. Kuo daugiau skirtingų žmonių atskirai nusifotografuos su ta pačia žuvimi (ne vienoje nuotraukoje) tuo geriau - vyrai, moterys, tėčiai, mamos, vaikai, su saulės akiniais ar be jų, su kepurėm ar be jų, apsirengę įvairiais drabužiais, taip kaip dažnai matomose žvejų nuotraukose.
3. Atsiųskite pilnos raiškos nuotraukas kartu su žuvies dydžiu elektroniniu paštu lydekaipaliepus@gamtc.lt. Geriausia kiekvienai žuviai siųsti atskirą laišką, kuriame nurodykite žuvies rūšį (nebūtinai), ilgį (svarbu), sugavimo laiką ir vietą (nebūtinai, bet tai padės algoritmų tikslumui). Jei norėtumėte tapti mūsų piliečių mokslo partneriu, praneškite kokiu vardu ar slaptavardžiu jus nurodyti tinklapyje ir, jei norite, atsiųskite savo profilio nuotrauką, kurią galėtume įdėti padėkoje mūsų tinklapyje.

Kodėl verta dalyvauti piliečių moklso programoje?


-   Prisidėsite prie mokslinių tyrimų, tvarios žvejybos užtikrinimo ir žvejybos taisyklių tikslinimo.
-   Prisidėsite prie tarptautinių tyrimų apie tai, kaip keičiasi žuvų dydžiai Lietuvoje ir pasaulyje.
-   Jei sutinkate, tapsite mūsų piliečių mokslo partneriu, turėsite galimybę dalyvauti įvairiuose renginiuose.
-   Artimiausiu metu, pradėjus naudoti mūsų programėlę, galėsite palyginti savo sugautų žuvų dydžius su anoniminiais kitų žvejų laimikiais tame regione (šiuo metu ieškome geriausių būdų, kaip pasidalinti informacija, neatskleidžiant jūsų slaptų žvejybos vietų).

Lydekai paliepus

Gamtos tyrimų centras
Akademijos st. 2, LT-08412, Vilnius
Top menu-circlecross-circle