Žvejams

Programėlė Fish Size Project

Senų nuotraukų konkursas

Žuvų nuotraukų konkursas

Nuo 2013 m. beveik visa verslinė žvejyba Lietuvos ežeruose buvo uždrausta. Tai puiki naujiena žvejams mėgėjams, nes žuvų ištekliai pradėjo didėti. Tačiau mėgėjiška žūklė taip pat gali daryti ženklų poveikį ištekliams, ypač plėšrioms žuvims – ešeriams, lydekoms ir starkiams. Kartu su jumis, mes norime užtikrinti kad žvejyba ir toliau džiugintų tiek mus tiek mūsų vaikus. Prie šio siekio prisideda „pagavai-paleisk“ žvejybos skatinimas, žvejybos taisyklių tobulinimas ir žuvų išteklių gausinimas įžuvinant. Bet tam kad šios priemonės būtų efektyvios, visų pirma, turime geriau suprasti kiek, kur ir kokių žuvų pagaunama.

Jeigu sveikos ekosistemos ir gausūs žuvų ištekliai yra mūsų bendras siekis – mums reikia jūsų pagalbos. 

Kuo galite prisidėti Jūs?

1. Padėkite mums sužinoti apie jūsų žvejybą ir laimikius dalyvaudami apklausoje ir užpildydami anketą.

2. Tapkite tvarios žvejybos čempionu, reguliariai informuodami mus apie žvejybą, sugavimus, bei dalyvaudami mūsų renginiuose. Jūsų laukia prizai, pripažinimas bei galimybė prisidėti prie tvarios žvejybos vystymo. Susisiekite su mumis.

3. Išbandykite mūsų kuriamą mobiliąją aplikaciją išmaniajame telefone bei padėkite ją tobulinti. Jūs galėsite anonimiškai pasidalinti duomenimis, o jūsų asmeninis žvejybos dienoraštis liks žinomos tik jums. Jeigu norėtumėte dalyvauti programėlės testavime, susisiekite su mumis.

4. Laikykitės mėgėjiškos žvejybos taisyklių - jos skirtos tam, kad kiekvienas galėtų mėgautis sėkminga žvejyba. Mėgėjų žvejybos taisyklių įstatymą rasite čia, o vartotojams draugišką versiją galite atsisiųsti čia. Neišnuomoti vandens telkiniai kuriuose žvejyba limituojama išvardinti čia, o išnuomoti telkiniai yra čia.

5. Paleiskite mažiausias ir didžiausias žuvis. Jei tai darote atsargiai ir greitai, žuvys dažniausiai išgyvena.  

Ką darome mes?

Žvejų duomenys yra itin svarbūs, tačiau juos gauti sunku. Apart jūsų pagalbos, mes naudojame ir kitus metodus mėgėjiškai žvejybai vertinti:

1. Mūsų komanda atlieka žvejų apklausas žvejybos vietoje. Jeigu žvejybos metu sutiksite Gamtos tyrimų centro darbuotojus, prašytume atsakyti į klausimus apie jūsų laimikį. 

2.Bendradarbiaujame su Aerodiagnostika ir siekiame sukurti žvejų apskaitos metodą, pasitelkiant bepiločius orlaivius. Šiuo metu nedidelės apimties tyrimas vykdomas Kauno mariose. 

3. Bendradarbiaujame su visame pasaulyje gerai žinoma lietuvių įmone  DeeperSonar. Laikydamiesi griežtų asmens apsaugos taisyklių, naudojame anoniminę informaciją apie DeeperSonar naudojimo dažnumą vandens telkiniuose taip bandydami įvertinti bendrą žvejybos kiekį. 

Kam naudosime duomenis?


Mūsų, kaip mokslininkų, tikslas – įvertinti mėgėjiškos žvejybą Lietuvos vidaus vandens telkiniuose, galimą poveikį žuvų ištekliams, žvejybos perspektyvas ateityje, ir, remiantis objektyvia surinktų duomenų analize, pasiūlyti veiksmų planą, siekiantkad tiek ekosistemos būtų sveikos, tiek ir žvejai galėtų džiaugtis puikiais laimikiais. Pasitelkę mokslinius metodus, iš duomenų siekiame gauti žinias ir bendrą supratimą apie ekosistemų būklę. 

Remiantis šiomis žiniomis teikiame rekomendacijas aplinkos valdymo specialistams, bet mes patys taisyklių nekuriame ir jų neįgyvendiname. Kaip ir visame pasaulyje, mokslinės žinios neužtikrina gero valdymo, bet be žinių geras valdymas yra beveik neįmanomas. Be mokslinio pagrindimo aplinkos apsaugos taisyklės dažniausiai tampa arba pernelyg griežtos, arba pernelyg nuosaikios. Savo darbo ir tyrimų rezultatais dalinsimės šiame puslapyje .

Lydekai paliepus

Gamtos tyrimų centras
Akademijos g. 2, LT-08412, Vilnius
Top menu-circlecross-circle