FishSizeProject piliečių mokslo programėlė

Kam reikalinga FishSizeProject programėlė?

Mobilioji programėlė FishSizeProject buvo sukurta siekiant suteikti žvejams, narams ir gamtos tyrėjams patogų būdą registruoti savo laimikius ar stebėjimus, susikurti žvejybų statistiką ir galeriją, ir prisidėti prie piliečių mokslo.
Naudodami FishSizeProject prisidėsite prie mokslinių tyrimų, o jūsų duomenys niekada nebus naudojami komerciniais tikslais. FishSizeProject programėlė ir moksliniai tyrimai niekada neatskleis jūsų slaptų žvejybų vietų.

Kaip tai veikia?


Susikūrę savo paskyrą programėlėje galėsite registruoti tiek praeities tiek dabartines žvejybas ar matytas žuvis, kurioms turite nuotraukas. Pridėjus nuotrauką, žvejybos vieta bus automatiškai nuskaitoma iš nuotraukos parametrų, jei ši informacija prieinama su nuotrauka. Visos žvejybos ar stebėjimai vykę Lietuvoje nuo 2021 metų pradžios bus susieti su tos vietos ir laiko orų informacija. Vartotojo statistikos puslapis bus keičiamas ir pildomas priklausomai nuo vartotojų pageidavimų. 2022 metų pabaigoje visi vartotojai registravę bent 30 žvejybų ar stebėjimų galės gauti asmeninę įrašų santrauką su įvairiais grafikais bei apibendrinimais.

Kaip jūs galite prisidėti prie žuvų tyrimų Lietuvoje ir pasaulyje?

1. Registruojant žvejybą, nors apytiksliai nurodykite sugautas žuvis ir jų kiekį. Naudojant šiuos duomenis galėsime apskaičiuoti kiek ir kokių žuvų vidutiniškai sugaunama per vieną žvejybą. Tai leis teikti geresnes rekomendacijos dėl valdymo priemonių (įžuvinimai, taisyklės).

2. Jūsų pateikta informacija apie žuvų dydžius yra ypač svarbi. Žvejai žino, kad sveikoje ir gausioje žuvų populiacijoje yra daug didelių žuvų. Moksliniai įrankiai ne visada tiksliai atspindi didžiausių žuvų gausumą, o be to daugumoje mažesnių ežerų ir upių moksliniai tyrimai atliekami retai arba niekada. Žvejų pateikta informacija apie sugaunamų žuvų dydžius gali daug pasakyti apie žuvų populiacijų būklę.

3. Registruojant retas ar nematytas žuvis galite padėti daugiau sužinoti apie retesnių Lietuvos žuvų būklę, padėti užkirsti kelią naujų, invazinių rūšių plitimui.

4. Pastebėjus keistai besielgiančią žuvį (pvz., negaluojantys unguriai karštomis vasaros dienomis išplaukia į kelių centimetrų gylį), galėsite ją nufotografuoti, aprašyti situaciją ir ši informacija greičiau pasieks specialistus. Taip pat galėsite registruoti žuvų dusimo ar kritimo atvejus.

5. Gamtos tyrimų centro mokslininkai rengia dirbtiniu intelektu paremtus algoritmus, kurie padės nustatyti žuvies rūšį ir dydį vien iš nuotraukos. Tokie algoritmai padėtų greitai ir lengvai surinkti informaciją apie Lietuvoje, Europoje ar net visame pasaulyje sugaunamas žuvis. Registruodami žuvis ir jų dydžius, padėsite surinkti duomenis dirbtinio intelekto algoritmų apmokymui.

Kiek reikia duomenų kad galėtume daryti išvadas apie žuvų populiacijų būklę?

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra, nes piliečių mokslas pasaulyje tik pradedamas. Invazinių rūšių ar ligų aptikimui užtenka vieno patikimo įrašo. Žuvų dydžių informacijai galbūt reikia 20-50 įrašų. Pradėjus rinkti žvejų duomenis lyginsime juos su moksliniais duomenimis, sužinosime daugiau ir pranešime. Svarbu tai kad naudodami šią programėlę jūs galite prisidėti prie Lietuvos ir pasaulinio mokslo vystymo.

Lydekai paliepus

Gamtos tyrimų centras
Akademijos g. 2, LT-08412, Vilnius
Top menu-circlecross-circle